فیش حج
آداب و رسوم حج و فروش فیش حج
دسامبر 12, 2020
فیش حج
خرید و فروش فیش حج از چه طریقی قابل انجام است؟
ژانویه 25, 2021

استعلام فیش حج

فیش حج

فیش حج

فیش حج و استعلام فیش حج یکی از مراحی است که قبل از سفر خود باید به آن دقت کنید.

سفر حج یکی از سفر های بسیار روحانی است که آرزوی تمام مسلمانان جهان بوده و هرساله تعداد کثیری از مسلمین جهان، برای ادای این فریضه، به بیت الله الحرام و سرزمین وحی در سرزمین حجاز( عربستان کنونی) سفر می کنند.

سرزمینی که خواستگاه اسلام بوده است و دین اسلام و بعث رسول اکرم، در این سرزمین شکل گرفته است. مناطق و اماکن بسیار دیدنی و زیارتی در شهر های این کشور وجود دارند که دو شهر مکه و مدینه به عنوان دو شهر اصلی زیارتی این کشور به حساب می آیند که هرساله میزبان خیل عظیم عاشقان و دلدادگان حریم امن الهی می باشند. در شهر مدینه، که به مدینه النبی معروف است، مرقد مطهر پیغمبر اسلام قرار دارد حاجیان و مسافران حج، در ابتدای حضور خود در کشور عربستان، ابتدا مدینه النبی را زیارت نموده و پس از انجام فرائض در این شهر، به شهر مکه سفر می کنند تا مراسمات حج خود را کامل کرده و به اصطلاح حاجی شوند. هر ساله تعداد بسیار زیادی از عاشقان، برای ادای این فریضه از تمام کشور های جهان به مکه و مدینه سفر می کنند. کشور ایران نیز، به عنوان یکی از کشور های اسلامی، هر ساله تعداد کثیری مسافر در قالب کاروان های حج و زیارت به این کشور روانه می کند. لازم به ذکر است که حج بر دو نوع است: حج تمتع که به حج اصلی و یا حج واجب نیز معروف است و کسی که توانایی مالی کافی دارد و به اصطلاح استطاعت مالی دارد، بر او واجب است در طول زندگی خود این نوع حج را به جای آورد. در سوی دیگر حج عمره قرار دارد که در طول سال و به مراتب توسط کاروان های زیارتی در سراسر کشور، افراد برای زیارت خانه خدا به این سرزمین سفر می کنند. برای رفتن به سفر حج در ابتدا باید فیش حج تهیه شود. پس از تهیه فیش حج، برای استعلام فیش حج و اینکه چه زمانی نوبت برای سفر به حج فرا می رسد، بایستی از طریق سامانه هایی که برای این کار تعبیه شده اند، اقدام به استعلام فیش حج نمود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با فیش حج آشنا کرده و درباره استعلام فیش حج از مراجع قانونی آن، توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

فیش حج چیست؟

فیش حج در واقع به فیش یا رسیدی گفته می شود که پس از واریز پول یا ودیعه مورد نظر برای سفر به حج، از بانک های عامل و مد نظر سازمان حج و زیارت دریافت می شود. با دریافت فیش حج، فرد باید آن را تا زمان رسیدن نوبت برای سفر به حج نزد خود نگه داشته و از آن مراقبت نماید. معمولا و در بیشتر موارد، فیش حجی که برای حج تمتع خریداری می شود، معمولا تاریخ اعزام آن به مراتب دورتر از تاریخ اعزام در سفر عمره مفرده می باشد. با توجه به اینکه تعداد متقاضیان برای سفر به حج تمتع، بسیار بیشتر از حج عمره بوده و حج تمتع فقط و تنها فقط یک بار در سال انجام می شود، فلذا تاریخ اعزام برای سفر به حج تمتع دورتر می باشد. برای استعلام فیش حج، بایستی از طریق سایت ها و سامانه هایی که از طریق سازمان حج و زیارت طراحی شده اند، اقدام نمود. استعلام فیش حج طی مراحلی انجام می شود که در ادامه و در پاراگراف بعدی به این مراحل به صورت تیتروار خواهیم پرداخت.

استعلام به منظور تایید فیش حج

همانطوری که در پاراگراف پیشین عرض کردیم، استعلام فیش حج طی مراحلی انجام می شود. مراحل استعلام فیش حج شامل موارد زیر می باشند:
⦁ معمولا برای استعلام فیش حج، ساده ترین راه استفاده از تلفن همراه و شماره گیری کد های دستوری ارائه شده از طریق سازمان حج و زیارت می باشد. با شماره گیری این کد ها، اطلاعاتی نمایش داده خواهند شد که فرد باید مراحل استعلام فیش حج خود را از طریق شماره گیری کد های مربوطه ادامه دهد.
⦁ معمولا برای استعلام فیش حج تمتع و عمره مفرده دو گزینه متفاوت نمایش داده می شوند که فردی که می خواهد فیش حج خود را استعلام کند، بایستی با توجه به اینکه فیش حج تمتع یا عمره را خریداری نموده است، یکی از این گزینه ها را وارد کند.
⦁ پس از اینکه گزینه مورد نظر برای استعلام فیش حج تمتع یا عمره زده شد، بایستی فرد، کد ملی خود را وارد نماید. هنگام خرید فیش حج، اطلاعات فرد خریدار در سامانه ثبت می شود و فرد می تواند برای استعلام فیش خود، کد ملی خود را وارد نموده و فیش حج خود را استعلام نماید.
⦁ پس از وارد کردن کد ملی، فرد بایستی شماره فیشی که در دست دارد را وارد کند. فیش حجی که در اختیار فرد است، معمولا حاوی یک شماره است که شماره فیش است. پس از وارد کردن شماره فیش حج، استعلام فیش حج برای فرد به نمایش گذاشته خواهد شد.

فیش حج

خرید و فروش فیش حج پس از استعلام فیش حج

ممکن است فردی پس از استعلام فیش حج قصد فروش فیش حج خود را داشته باشد. به عبارت دیگر ممکن است فرد در هنگام خرید فیش حج استطاعت مالی کافی داشته است، اما در هنگامی که زمان سفر او به حج فرا می رسد، نتواند خرج و مخارج این سفر را پرداخت کند و اقدام به فروش فیش حج خود کند. فروش فیش حج دارای مراتبی است که باید بطور کامل رعایت شود تا فروش فیش حج به طور قانونی و شرعی انجام شود. از جمله اینکه خریدار و فروشنده باید هم استانی باشند و فروش فیش حج در محل دفاتر حج و زیارت انجام شود.

کلام پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را در ابتدا با سفر معنوی حج آشنا کرده و به اهمیت این سفر اشاره کنیم. در ادامه درباره فیش حج صحبت کردیم و در پاراگراف بعدی به موضوع استعلام فیش حج پرداختیم. مراحل استعلام فیش حج را به صورت تیتروار توضیح دادیم و درباره هر مرحله توضیح کامل دادیم. در آخر نیز درباره خرید و فروش فیش حج پس از استعلام فیش حج به بحث و گفت و گو پرداختیم. امیدواریم این مقاله توانسته باشد رضایت شما را جلب کند.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید