رفتن به حج و به جا آوردن مناسک حج جزء آرزو های هر فرد مسلمان است و انسان های مسلمان آرزو دارند در طول عمر خود حداقل یکبار به مدینه النبی و مکه مکرمه سفر کنند و حج را به جا بیاورند. در کشور ایران نیز تمهیداتی اندیشیده شده است که از طریق آن بتوان به راحتی فیش حج را تهیه نمود و به حج سفر کرد. برای حج تمتع که مناسک خاص خود را دارد و زمان سفر آن اواخر ماه ذی القعده و اوایل ماه ذی الحجه می باشد، معمولا گرفتن فیش حج بسیار سخت تر بوده و تعداد افراد زیادی برای رفتن به حج تمتع در صف قرار می گیرند و گاهی تا چندین سال نوبت برای سفر به حج تمتع برای فرد فراهم نخواهد شد. اما گرفتن فیش حج عمره مفرده معمول راحت تر بوده و فیش حج عمره معمولا راحت تر گیر می آید. سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران، برای راحتی گرفتن فیش حج برای ایرانیان سایتی را به همین نام طراحی نموده است و ایرانیان می توانند با مراجعه به این سایت اقدام به تهیه این فیش نمایند و از طریق آن پس از رسیدن نوبت به فرد، در کاروان های حج ثبت نام نموده و به سرزمین وحی سفر نمایند. در این مقاله سعی خواهیم کرد تا شما را با فیش حج آشنا کرده و درباره چگونگی تهیه کردن آن توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

فیش حج چیست؟

کسانی که قصد عزیمت به سفر حج دارند، بایستی برای گرفتن نوبت اقدام به تهیه فیش حج کنند. و اما این سوال پیش می آید که فیش حج چیست؟ چگونه می توان آن را تهیه نمود؟
فیشی که افراد در هنگام پرداخت وجه ودیعه برای سفر به حج عمره یا تمتع از بانک مرجع دریافت می کنند، معمولا به فیش حج معروف است و بایستی این فیش را تا زمان رسیدن نوبت برای سفر به حج حفظ و نگهداری نمود. پس از رسیدن زمان سفر به حج، می توان با ارائه این فیش و پرداخت بقیه هزینه سفر و ثبت نام از طریق دفاتر حج و زیارت در سطح کشور، به سفر حج عمره یا تمتع مشرف شد. هزینه خرید این فیش برای حج تمتع و عمره فرق می کند و با توجه به این که زمان حج تمتع درحدود 1 ماه است و حج عمره به طبع در مدت زمان کمتری به انجام می رسد، هزینه آن ها با هم متفاوت خواهد بود و برای عزیمت به حج تمتع، بایستی مبلغ بیشتری را صرف کرد تا فیش حج را تهیه نمود.
یکی از مواردی که باید مورد توجه افراد در هنگام خرید این فیش قرار بگیرد، این است که این افراد فقط و تنها فقط بایستی از طریق سایت ها و مراکز اعلام شده از طریق سازمان حج و زیارت اقدام به خرید فیش کنند. زیرا امروزه دلالان خرید و فروش فیش حج در جای جای کشور وجود دارند و این فیش ها را با پول های گزاف به مردم می فروشند و باعث برهم خوردن بازار خرید و فروش این نوع فیش می شوند. لذا یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که افرادی که قصد عزیمت به حج را دارند نباید در دام چنین دلالانی بیفتند و برای سفر به حج هزینه های گزافی را بپردازند.

فیش حج و مشرف شدن به خانه خدا یکی از ارکان اسلام است که باید با نگاه جدی به این سرمایه بزرگ پرداخت.
سالانه جمع بسیاری از زائرین و مومنان به عشق تمام به این سفر آسمانی می روند و عازم سرزمین وحی می شوند.
افراد باید در ابتدا نسبت به خرید فیش حج اقدام کنند و افرادی که فیش حج دارند نیازی به تهیه مجدد نیست.
بنابر بخشنامه ای که سازمان حج و زیارت ارائه داده است فیش حج قابل خرید و فروش بوده و امور نربطو به نقل و انتقال طبق بخشنامه صورت می گیرد.
در این قسمت کمی به آداب و رسوم حج می پردازیم تا با اطلاعات بالا راهی این سفر الهی شوید.

فیش حج

فیش حج و آداب و رسوم حج

این سفر الهی که نصیب کمتر کسی می شود، آرزوی بسیاری از مسلمانان است و تمامی مومنین خواستار این سفر هستند. برای همین شما باید از آداب و رسوم این سفر الهی باخبر باشید تا از این سفر الهی نهایت لذت را ببرید.
آداب و رسوم و مناسک حج با رسیدن هشتم ذی الحجه شروع می شود.
آداب حج شامل 13 مرحله است که شامل: احرام در مکه، وقوف در عرفات، وقوف در مشعرالحرام، رمی جمره عقبه، قربانی، تقصیر، طواف حج، نماز طواف، سعی بین صفا و مروه، طواف نسا، نماز طواف نسا، بیتوته در منا و رمی جمرات سه گانه و هر مرحله دارای جزئیاتی است.

احرام در مکه

اعمال حج با احرام آغاز می شود و حجاج باید با نیت حج تمتع محرم شوند. به دلیل ازدحام جمعیت و شلوغی امروزه احتمال نرسیدن به عرفات وجود دارد. اگر روز نهم هم به عرفات محرم شوند مانعی ندارد البته باید پیش از ظهر روز نهم برسند.
احرام در مکه است و البته مستحب است که در نزد مقام ابراهیم یا حجر اسماعیل انجام شود.
شما باید به قصد قربت و اطاعت امر از خداوند تمامی اعمال حج از احرام تا رمی جمرات را انجام دهید.

وقوف در عرفات
پس از احرام مکه باید راهی عرفات شوند و در این مکان بمانند چه سواره باشند چه پیاده، چه خوابیده چه نشسته؛ در کل به این معنا است که حج گزار در آن مکان بماند و خارج نشود. این عمل باید از ظهر نهم ذی حجه تا مغرب همان روز اتفاق بیوفتد. اما تاخیر وقوف در آن مکان به دلیل ادای مقدمات و نماز ظهر و عصر مانعی ندارد.
اعمال حج به جز نماز و طواف نیاز به غسل و وضو ندارد ولی انجام آن مستحب است.
نکته ای که وجود دارد این است که تنها لازم است در این مکان بمانید اما امور مستحب زیادی است که می توانید آنها را انجام دهید مانند دعای معروف ابا عبدالله الحسین (ع) و امام زین العابدین (ع)؛ این مکان بهترین جا برای استجابت دعا است.

وقوف در مشعرالحرام

حج گزار بعد از غروب نهم ذی حجه از عرفات به سمت مشعر الحرام برای انجام اعمالی دیگر حرکت می کند.
بعد از این که حج گزار به مشعر الحرام رسید زمان وقوف از طلوع فجر عید قربان تا طلوع خورشید است و از وقت رسیدن به مشعر در شب باید قصد وقوف کند.
در مشعر نیز مانند عرفات قصد ماندن در آن مکان است البته مستحباتی نظیر ذکر الهی و جمع آوری سنگ ریزه برای جمرات است.

 

فیش حج

رمی جمره عقبه

در روز عید قربان یعنی دقیقا روز دهم ذی حجه تمامی حجاج برای انجام بقیه ی اعمال خود در حج از مشعرالحرام بیرون می آیند و به منا می روند . و اولین عملی که از اعمال منا انجام می شوند همین رمی جمره عقبه است . در آخر منا سه ستون از جنس سنگ وجود دارد که باید به آن سنگ بزنند . نام این سنگ ها جمره اولی ، جمره وسطی و جمره عقبی نام دارند . اولین کار واجبی که حجاج انجام می دهند سنگ زدن به این ستون ها است که تعداد سنگ ها 7 تا است .

هفت سنگی که نام برده شد باید به ستون ها بخورند . حجاج باید سنگ ها را حتما به ستون ها بزنند و اگر شک کنند باید به قدری پرتاپ کنند تا به ستون ها بخورند و مطمئن شوند .

ویژگی سنگ ها:

به اندازه ای باشد که بتوان به آن ریگ گفت

از منطقه ی حرام مثل مکه یا مشعرالحرام و . . . باشد

قبلا برای رمی استفاده نشده باشد

مباح باشد و غصبی نباشد

درباره ی بانوان ، بیماران و یا کودکان باید گفت که آن ها می توانند در شرایط خود تغییر دهند و رمی جمره را در شب انجام دهند

قربانی

حجاج پس از انجام رمی جمره باید برای یکدیگر قربانی کنند که می تواند شتر ، گاو و یا گوسفند و . . . باشد . ذبح و سر بریدن یک حیوان اهلی برای چند نفر نمی تواند باشد ولی هرچه ذبح بیشتر باشد بهتر خواهد بود .

ویژگی های حیوان قربانی شونده:

مریض یا بیمار نباشد و حتما باید سالم باشد.

نقص نداشته باشد و یا ناقص العضو نباشد .

عیب واضح و خاصی که می توان آن را مشاهده کرد نداشته باشد.

دم یا گوش آن بریده شده نباشد.

لاغر و ضعیف نباشد.

اخته و یا گوش بریده نباشد.

قربانی اگر میش است یک ساله و اگر بز است دو ساله باشد .

توجه داشته باشید که فردی برای فرد دیگر نمی تواند قربانی انجام دهد . پس از این که حیوان قربانی شد اگر شکی در سلامت آن بود نباید به آن اعتنا شود .

حلق یا تقصیر

حلق یا تقصیر به این معنی است که حاجی باید موهای سر خود را بتراشد و یا این که تقصیر کند . یعنی به یک مقدار مشخص موهای سر و ناخن انگشت های خود را بتراشد .

انجام این عمل به معنی این است که محرامات بر او حرام نیست و حلال شوند . البته به جز حرام بودن زن و مرد و استفاده از بوی خوش که این ها با انجام بقیه ی اعمال حلال خواهند شد پس از تراشیدن سر یا تقصیر و حلق می توان لباس معمولی و غیر احرام بر تن کرد .

بانوان باید تقصیر را انجام دهند 

مکان حلق یا تقصیر نیز در منا است .

زمان آن ها نیز روز عید است که واجب است تا همان روز انجام شود .

طواف حج

وقتی که اعمال منا در روز عید قربان انجام شد حاجی ها باید برای انجام حدود 5 عمل به مکه برگردند که زمان و وقتی که حاجی برای انجام آن دارد تا آخر ماه قمری ذی حجه است.

 

نماز طواف حج

پس از انجام طواف حج حتما حاجی باید دو رکعت نماز بخواند که به نیت نماز طواف حج می باشد .

روش نماز طواف حج :

این نماز به همان صورت نماز طواف عمره است و هیچ تفاوتی با آن ندارد ولی تنها تفاوت آن ها در نیتی است که آن ها دارند . این نماز شبیه به نماز صبح خوانده می شود اما حمد و سوره در آن بلند یا آهسته خوانده می شود و فرقی ندارد . زمانی که باید این نماز خوانده شود دقیقا بعد از طواف و قبل از سعی است . مکانی که برای نماز طواف حج در نظر گرفته می شود مکان خاصی نیست تنها لازم است که پشت مقام باشد .

 

 

 

 

سعی بین صفا و مروه

پس از این که نماز طواف حج به جا آورده شد باید فاصله ی بین صفا و مروه را 7 بار پیموده شود .این مسیر در یک سالن ساخته شده که کنار مسجد الحرام است.

روش و طریقه ی سعی

این کار دقیقا به همان نحو است که در سعی عمره تمتع انجام شد ولی نیت آن متفاوت است . سعی باید از صفا شروع و به مروه ختم شود . پیمودن فاصله ی بین صفا و مروه یک مرتبه است و برگشتن از مروه به صفا مرتبه ی دوم می شود . و در آخر باید به مروه ختم شود .

نشستن و همین طور استراحت کردن و رفع خستگی در بین سعی صفا و مروه جایز است و می توان این کار را انجام دهید. پس از آن باید ادامه را از همان جا که هست باشد . وضو و طهارت در صفا و مروه مستحب است و واجب نیست . حواستان باشد که سعی نباید در طبقه ی دوم باشد چرا که بالا تر از کوه است و مشکل دارد .

 

طواف نسا

بعد از سعی حتما باید 7 مرتبه به نیت طواف نسا دور خانه ی کعبه بگردد . طریقه ی طواف نسا دقیقا به همان شکل طواف عمره ی تمتع است اما نیت متفاوت است . این طواف بر همه ی حاجی ها واجب است . تاخیر انداختن آن تا چند روز هم مشکلی ندارد . طواف باید از حجر الاسود آغاز و در همان جا پایان یابد . خانه ی کعبه حتما باید در سمت چپ حاجی باشد تا طواف صحیح باشد .

 

قیمت فیش حج


افرادی که قصد خرید فیش حج را دارند، بایستی از قیمت دقیق این فیش اطلاع داشته باشند تا در صورتی که بخواهند فیش خود را از اشخاص دیگر خریداری کنند، قیمت متناسب با ارزش فیش را بپردازند و مورد کلاهبرداری قرار نگیرند. برای اطلاع از قیمت قانونی و شرعی این فیش می بایست از طریق سازمان حج و زیارت مبلغ خرید فیش حج را بطور دقیق مطلع شد و از این طریق بتوان فیش حج با قیمت مناسب خریداری نمود.

چگونه می توان از نوبت خود برای اعزام به حج عمره یا تمتع مطلع شد؟


در پاراگراف های قبلی این مقاله درباره فیش حج توضیحاتی را دادیم و گفتیم که فیش حج چیست و چگونه می توان برای اعزام به حج این نوع فیش را خریداری نمود. در این پاراگراف می خواهیم بدانیم چگونه می توان از نوبت خود برای اعزام به حج عمره یا تمتع باخبر شد؟
سازمان حج و زیارت برای پیگیری نوبت دهی برای اعزام به حج تمتع و عمره سایتی را طراحی کرده است که از طریق آن و به کمک کد های پیگیری که به مسافران حج تمتع و عمره داده می شود، می توان نوبت خود را برای اعزام به حج مشاهده نمود. البته نوبت اعزام های حج تمتع و عمره باهم متفاوت است و معمولا برای اعزام به حج تمتع بایستی مدت زمان بیشتری منتظر ماند. گاهی حتی تا 10 سال طول می کشد تا نوبت به فردی برسد که بتواند به حج تمتع سفر کند. این در حالی است که نوبت برای عزیمت به حج عمره بسیار زود تر از حج تمتع فرا خواهد رسید.

آگهی خرید و فروش فیش حج


از جمله راه های بسیار مطمئن و قانونی برای خرید فیش حج، مراجعه به سایت سازمان حج و زیارت و دادن آگهی برای خرید یا فروش فیش حج به صورت کاملا قانونی و شرعی می باشد. در این سایت افراد فیش های حج خود را برای فروش می گذارند و افرادی که قصد خریداری این فیش را دارند می توانند از طریق تماس با صاحب فیش، آن را با قیمت مناسب خریداری نماید. همچنين براي استعلام فيش حج مي توان از طريق همين سايت فيش خود را استعلام كنيد.

کلام آخر


در این مقاله سعی شد تا شما را با فیش حج آشنا کرده و درباره این فیش و نحوه خریداری و تهیه آن توضیحاتی را ارائه دهیم. در ادامه درباره قیمت این فیش و چگونگی اطلاع از قیمت واقعی آن به ارائه توضیحاتی پرداختیم. همچنین درباره آگاهی از نوبت اعزام به حج تمتع و عمره توضیح دادیم و گفتیم که از طریق کد های پیگیری که به مسافران حج داده می شود می توان از نوبت خود مطلع شد. در آخر نیز درباره آگهی های خرید و فروش این فیش توضیح دادیم. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما واقع شده باشد.

امتیاز دهیدpage

تماس بگیرید